Aidi - charakterystyka rasy

Aidi to rasa rzadko spotykana w Polsce. Pies ten charakteryzuje się energicznością i zapałem pracy. Jeśli szukamy psa, który będzie zarówno dobrym towarzyszem podczas spacerów, jak i dużą pomocą przy codziennych pracach, aidi to idealny wybór.
/ 28.04.2011 14:48

aidi

fot. Fotolia

Historia rasy aidi

Aidi to jedna z ras psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, psów molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie górskim. Psy rasy aidi są najprawdopodobniej potomkami dużych azjatyckich psów pasterskich. Francuska nazwa rasy "Chien de l’Atlas" określa jej pochodzenie, czyli góry Atlas w Maroku. W ojczyźnie tej rasy, psy aidi są psami stróżującymi.

Obecnie psy rasy aidi również wykorzystywane są jako psy stróżująca, a także jako psy zaganiające, pasterskie i myśliwskie. Prawdopodobnie wcześniej używane były również do walk jako psy bojowe.

Charakter aidi

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, uważne i mało tolerancyjne w stosunku do obcych. Są również bardzo ruchliwe, energiczne, żywiołowe i silne.

Zobacz także: Pies dla aktywnych - jaką rasę wybrać?

aidi

fot. Fotolia

Wygląd aidi

Pies ma budowę solidną, muskularną. Jest zręczny i zwinny. Mimo swojej solidnej sylwetki, nie jest ciężki i ociężały. Aidi pokryty jest obfitą szatą, stanowiącą zarówno ochronę przed słońcem jak i zimnem w górach. Szata tworzy jednocześnie pancerz w czasie walk, które aidi musi staczać z szakalami i innymi drapieżnikami. Spojrzenie psa tej rasy jest żywe, bezpośrednie i zdecydowane, tak jak u każdego czujnego psa, który stale jest gotów do wypełniania swych zadań obrońcy.

Jak już wspomnieliśmy, włos psa rasy aidi jest bardzo gęsty, półdługi i obfity, o długości około 6 cm, na głowie i uszach powinien być krótszy i delikatniejszy. Na szyi i podgardlu tworzy grzywę, szczególnie u psów. Jeśli chodzi o maść aidi, można spotkać bardzo różne okazy: piaskowa, biała, wyblakła, czerwona, pręgowana, biało-czarna, biało-płowa, bardziej lub mniej z nalotem, trójbarwna etc. 

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA