Canaan dog - charakterystyka rasy

Canaan dog to kolejna rasa psów, która w naszym kraju jest prawdziwą rzadkością. Poznajmy ją bliżej, a być może już niedługo jej popularność znacznie wzrośnie.
/ 29.05.2011 15:02

canaan dog

fot. Fotolia

Historia rasy canaan dog

Canaan dog to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji ras pierwotnych. Europejska historia rasy sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. W tym okresie Rudolfina Menzel próbowała wdrażać psy europejskie do działań militarnych na pustyniach dzisiejszego Izraela. Niestety rasy te w tak trudnych warunkach okazywały się całkowicie nieprzydatne.

Wtedy to uwagę Rudolfiny Manzel zwróciły psy żyjące w ówczesnej Palestynie, na obrzeżach miast, ale nie udomowione. Od tamtych lat odbywała się selekcja osobników pod względem użytkowości. Menzel opracowała pierwszy wzorzec canaan doga, jednak dopiero po jej śmierci, w 1964 roku FCI uznała oficjalnie te rasę. Obecnie psy te są dość rzadkie, a w Polsce nie zarejestrowano ani jednego egzemplarza tej rasy.

canaan dog

fot. Fotolia

Zobacz również: Poznaj parametry życiowe psa

Warto również wspomnieć o tym, że psy tej rasy, jako nieliczne na świecie, do dziś żyją na wolności na pustyni Negew w Izraelu. Jak już wspominaliśmy, w Polsce psy te nie występują, przynajmniej oficjalnie. Warto również zaznaczyć, że psy rasy canaan dog świetnie spisują się na torach agility i prawie nigdy nie uszkadzają sobie opuszków łap, gdyż te są niezwykle twarde. Do półdzikich psów zwanych pariasami zaliczamy rasy: canaan dog, śpiewający pies z Nowej Gwinei, pies z Karoliny Południowej, dingo oraz indyjski typ pariasa.

Wygląd i charakter canaan doga

Canaan dog charakteryzuje się średnią wielkością, ale dużą lekkością i zwinnością. To pies bardzo wytrzymały - jest w stanie pokonywać nawet bardzo długie dystanse. Psy tych ras powinny mieć jak najciemniejsze oczy, stojące, krótkie uszy i zakręcony nad grzbietem ogon. Dzisiejsze psy tej rasy są bardzo łowne i uwielbiają polowania. Charakteryzuje je czujność, nieufność względem obcych, odwaga i niezależność. Trzeba pamiętać, że psy tej rasy są bardzo wymagające jeśli chodzi o szkolenie.

canaan dog

fot. Fotolia

Jeśli chodzi o umaszczenie, dopuszczalne są bardzo różnorodne barwy od czarnej, przez białą, czarno-białą, biało-brązową, z ciemną maską lub bez niej etc. Najpopularniejsze są odcienie piaskowe i czerwonobrązowe. Sierść psów rasy canaan złożona jest z dwóch warstw: zwartego gęstego podszerstka oraz twardego włosa okrywowego. U samców natomiast występuje kryza.

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA