Cane corso - łagodny olbrzym. Co trzeba wiedzieć o rasie?

Cane Corso fot. Adobe Stock
Psy Cane corso imponują wielkością. Są bardzo inteligentne, jednak mają skłonności do dominacji. Potrzebują właściciela cierpliwego i stanowczego. Dowiedz się więcej!
/ 27.05.2019 13:56
Cane Corso fot. Adobe Stock

Wierny towarzysz, strażnik domu i rodziny - tak w skrócie można określić psa rasy Cane corso. Dobrze prowadzony przez właściciela, będzie łagodnym przyjacielem. Warunek jest jeden - musi mieć konsekwentnego właściciela od pierwszych tygodni życia! Co jeszcze trzeba wiedzieć o psach tej rasy?

Na skróty:

Historia rasy - skąd przybył Cane corso?

Rasa wywodzi się z Włoch. Obecnie najbardziej popularne są w południowej części tego kraju. Nazwa rasy wywodzi się z łaciny od słowa cohors, które oznacza opiekuna gospodarstwa. Przodkami cane corso są rzymskie molosy. Z uwagi na swoją masywną postawę psy te wykorzystywane były do polowań na duże zwierzęta, stróżowania lub jako pasterze.

Charakterystyka cane corso

Cane corso to postawny pies, który klasyfikowany jest jako molos w typie mastifa. Powszechnie uważny za doskonałego psa stróżującego lub obronnego. Predestynowany jest do pracy w policji i jako pies tropiący.

Cane corso to pies o stabilnej i silnej osobowości, ale wymagający zdecydowanego, pewnego siebie i odpowiedzialnego właściciela. Ma bowiem skłonności do dominacji. To pies odważny i inteligenty, dlatego od dawien dawna wykorzystywany był do obrony mienia i ludzi. Przedstawiciele tej rasy mają bardzo silnie wykształcony instynkt terytorialny, dlatego doskonale nadają się do roli psów stróżujących.

Pies Cane Corso

fot. Adobe Stock

Jak wygląda Cane corso?

Cane corso to pies o mocnej, umięśnionej budowie i średniej lub dużej wysokości. Długość głowy cane corso stanowi 36 proc. wysokości psa, a jego długość jest tylko nieznacznie większa od wysokości. Psy osiągają wysokość od 64 do 68 cm, a suki 60-64 cm. Waga psa to 45-50 kg, a suki 40-45 kg.

Cane corso to psy krótkowłose z nieznacznym podszerstkiem. Mogą występować w umaszczeniu:

  • czarnym
  • jasnoszarym
  • ciemnoszarym
  • jasnopłowym
  • czerwonym jelenim
  • pręgowanym (pręgi na tle płowego lub szarego tła).

Pies rasy Cane Corso

fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować psa Cane corso?

Cane corso nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lśniącą, zdrową sierść zapewni mu przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta oraz regularne czesanie, zwłaszcza w czasie zrzucania sierści. Najlepiej używać do tego twardej gumowej lub włosianej szczotki. Psy tej rasy nie wymagają też częstych kąpieli.

Najlepsze warunki dla Cane corso

Cane corso są psami, które nadają się do domu z dziećmi. W stosunku do nich są spokojne i łagodne - zwłaszcza suki. Mogą mieć jednak problemy ze spokojnym współżyciem z innymi zwierzętami domowymi z uwagi na ich dominujący charakter i instynkt łowcy.

Czy psy tej rasy trzeba szkolić?

W szkoleniu cane corso bardzo istotną rolę odgrywa jego wczesna socjalizacja z innymi zwierzętami. Pies ten bowiem ma charakter dominujący, który daje znać o sobie zwłaszcza w kontaktach z innymi psami tej samej płci. Odpowiednia socjalizacja psa w okresie szczenięcym pozwoli uniknąć problemów, kiedy pies dorośnie.

Pies Cane corso na kanapie

fot. Adobe Stock

Najczęstsze choroby rasy 

Cane corso to rasa psów, u której zdarzać mogą się takie schorzenia jak:

  • dysplazja stawów biodrowych
  • dysplazja stawów łokciowych
  • wady wzroku
  • skręt żołądka
  • enostoza (młodzieńcze zapalnie kości)
  • kulawizna wędrująca
  • infekcje drożdżakowe
  • wypryski alergiczne skóry.

Zobacz więcej na temat opieki nad psem!
Karma sucha, czy mokra? Czym lepiej karmić psa? Sprawdź nasze porównanie!
Oto 4 najważniejsze filary opieki nad psem - wypełniasz je wszystkie?

Redakcja poleca

REKLAMA