Czy wiesz jak opatrzyć ranę u psa?

Pamiętajmy! Nigdy nie skazujmy naszych przyjaciół na ugotowanie w zamkniętym samochodzie!
Co zrobić gdy twój pies się skaleczy i rana mocno krwawi? Oto kilka zasad pierwszej pomocy i zabezpieczania opatrunku.
/ 20.02.2011 18:45
Pamiętajmy! Nigdy nie skazujmy naszych przyjaciół na ugotowanie w zamkniętym samochodzie!

Jeżeli ranie nie towarzyszy obfity krwotok, należy wygolić miejsce wokół uszkodzonej skóry.

Oczyść ranę z włosów i skrzepów krwi, a następnie przemyj ją roztworem 3-procentowym roztworem wody utlenionej.

Skórę wokół rany przemyj spirytusem i i posmaruj jodyną.

Na koniec przyłóż plaster z opatrunkiem i zabezpiecz gazą oraz bandażem. Opatrunek powinien być stabilny, ma uciskać ranę i tamować krwawienie, lecz nie może hamować obiegu krwi. Nie stosuj więc mokrego bandaża, który po wyschnięciu zaciska się mocniej. Supełek bandaża powinien znajdować się zawsze pod raną.

Jeśli rana jest niewielka, wystarczy zdezynfekować ją jodyną.

Jeśli nakładasz opatrunek na tułów, szyję lub głowę psa, przyszyj do końca szerokiego bandaża po 3 tasiemki, które zawiążesz po opatrzeniu rany. Dzięki temu opatrunek nie będzie się zsuwał.

Jeżeli rana mocno krwawi, zaciśnij powyżej niej sznurek i pozostaw na maksymalnie półtorej godziny. Jeżeli zaciśnięcie sznurka na danej części ciała jest niemożliwe, zastosuj opatrunek uciskowy (opaska uciskowa). Jeśli rana nadal krwawi, uciskamy opatrunek ręką.

Po ustąpieniu krwotoku dezynfekujemy ranę i ponownie opatrujemy.

Warto wtedy założyć psu kaganiec i owinąć łapy w koc, ponieważ zwierzę może z pewnością będzie próbowało zerwać bandaż. Jeśli rana jest na łapie, możesz nałożyć na opatrunek skarpetkę i przymocować plastrem samoprzylepnym (nie gumek-recepturek!).

Regularnie sprawdzaj, czy ciało pod bandażem nie puchnie i nie robi się sine. Jeżeli tak, poluzuj bandaż. Przy obfitym krwawieniu codziennie zmieniaj opatrunek, przemywaj ranę jak wyżej. Postępuj tak dopóki rana się nie zagoi.

Jeżeli rana jest głęboka i nie możesz zatamować krwawienia lub obrażenia są rozległe, niezwłocznie udaj się z psem do weterynarza (zwłaszcza, jeśli są to rany kłute po bójce z obcym psem – może konieczne będzie podanie antybiotyku i założenie specjalnego kołnierza). Prawdopodobnie trzeba będzie założyć szwy.

Jeśli uszkodzone są długie ułóż jedno ucho na drugim na czubku głowy i załóż psu opaskę elastyczną. Dla ochrony opatrunku krótkich, spiczastych uszu, możesz nałożyć psu luźny czepek kąpielowy.

Redakcja poleca

REKLAMA