Czy wiesz jak wybrać filtr do akwarium?

Czy wiesz jak wybrać filtr do akwarium? fot. Czy.wieszjak.pl
Filtr należy dobrać do wielkości akwarium. Zbyt słaby nie będzie wystarczająco filtrował wody, a za duży spowoduje zbyt dużą cyrkulację w akwarium. Oto kilka wskazówek, jak wybrać najlepszy filtr do akwarium.
/ 10.03.2011 14:25
Czy wiesz jak wybrać filtr do akwarium? fot. Czy.wieszjak.pl

Należy wybrać taki filtr, który przefiltruje zawartość naszego akwarium co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Zatem nie wdając się w podział na różne typy filtry, do 100-litrowego zbiornika konieczny będzie model o wydajności min. 200 l/godz.

Filtry wewnętrzne turbinowe są najczęściej spotykanymi filtrami w akwariach. Umieszcza się je wewnątrz zbiornika, przymocowując do szyby przyssawkami lub zaczepami. Zaletą jest przede wszystkim niska cena i mały pobór mocy. Filtry wewnętrzne turbinowe składają się z głowicy napędzanej znajdującą się w niej pompką wirnikową, która powoduje przepływ wody. Są tanie i proste w montażu oraz obsłudze. Niestety zajmują sporo miejsca w akwarium. Ze względu na mała wydajność, filtry wewnętrzne najlepiej stosować tylko w małych i średnich akwariach (do 100 litrów pojemności).

Do dużych akwariów, o pojemności od100 do kilkuset litrów, najlepiej wybrać filtr zewnętrzny kubełkowy składający się z hermetycznego pojemnika w kształcie wiadra, który ustawia się pod akwarium. Ma wiele zalet: jest bardzo wydajny, można zmieścić w nim dużo wkładów filtracyjnych, doskonale oczyszcza wodę, nie zajmuje miejsca wewnątrz akwarium, jest łatwe w instalacji i czyszczeniu. Jedyny minus to wysoka cena.

Bardzo dobrym wyjściem są zewnętrzne filtry przelewowe, które mają postać szczelnego koszyka podwieszanego od zewnątrz na górnej krawędzi tylnej lub bocznej ścianki akwarium. Woda jest pobierana ze zbiornika za pomocą specjalnego ssaka, napędzanego znajdującą się w filtrze pompką turbinową. Są wydajniejsze od wewnętrznych turbinowych i można w nich stosować dowolne wkłady filtracyjne. Szczególnie dobrze sprawdzają się w średnich i większych zbiornikach (do 200-300 l). Główna wadę jest niestety problematyczna instalacja – aby je zainstalować, należy wyciąć podłużny otwór w pokrywie akwarium. Na szczęście obecnie można bez problemu kupić wyposażyło pokrywy wyposażone w uchylne klapki lub inne rozwiązania techniczne umożliwiające bezproblemową instalację tego typu filtrów.

Osobiście polecam zainwestować w filtr kaskadowy (przelewowy). Jest prosty w obsłudze i montażu. Prosto się go uruchamia - wystarczy wlać wodę do komory z wkładami i podłączyć do prądu. Jest dostępny w różnych rozmiarach, w zależności od pojemności akwarium. Kaskadowy filtr powoduje duży ruch wody (woda uderza o taflę), przez co zwiększa się ruch powierzchniowy, a co za tym idzie - doskonale napowietrza wodę. Trzeba tylko kupić pokrywę z odpowiednim otworem.

Redakcja poleca

REKLAMA