Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Czy wiesz jaką twardość powinna mieć woda w akwarium?

paulitita
Porada internauty
Zobacz artykuły na temat:
Twardość wody to ilość rozpuszczonych w wodzie soli, szczególnie magnezowych i wapniowych. Odpowiednia twardość wody w akwarium jest ważna ze względu na proces rozmnażania się ryb i roślin. Jak utrzymać prawidłową twardość wody – kilka najważniejszych wskazówek.

Czy.wieszjak.pl

Twardość wody wyraża się w tzw. stopniach niemieckich (n). 1n odpowiada 10 mg CaO rozpuszczonego w 1 l wody. Od 0 - 5n – woda bardzo miękka; 5,1 – 10n – woda miękka; 10,1 – 20n – średnio twarda; 20,1 – 30n – twarda; powyżej 30n – bardzo twarda.

Twardość wody możemy zmierzyć za pomocą specjalnych testerów dostępnych w niektórych sklepach zoologicznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt wysoka możemy ją zmniejszyć dając do akwarium wodę destylowaną., przefiltrowując wodę przez torf lub stosując specjalne preparaty dostępne w sklepach akwarystycznych.

Jeżeli twardość wody jest zbyt niska możemy ją zwiększyć dodając twardszej wody przefiltrowując wodę przez materiał zawierający wapń., za pomocą specjalnych preparatów . Można także dodać siarczan wapnia lub magnez jednak powinni tego robić niedoświadczeni akwaryści.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 14:18 2013-08-20 przez: ~gupi13 (78.88.*.*)
tak wiem a to zależy od ryb trzymanych w akwa bo każda wymaga innej lol....
dodano: 13:24 2013-02-09 przez: ~Piotr (78.8.*.*)
A jaka twardość jest najlepsza???
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter