Dlaczego koty ukrywają ból?

Kot fot. Fotolia
Koty potrafią ukrywać chorobę przez wiele miesięcy. Instynktownie nie zdradzają bólu. Właściciele często przez długi czas nie wiedzę, że ze zdrowiem kota dzieje się coś nie tak, dopiero gdy zmienia się wygląd lub zachowanie kota, podejrzewają, że kot jest chory. Arden Moor w książce "Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć? Poznaj tajemnice kociej psychologii" tłumaczy, dlaczego koty perfekcyjnie potrafią maskować ból.
Kot fot. Fotolia

Byłam zszokowana, gdy pewnego dnia odkryłam u mojej długowłosej kotki głęboką ranę w okolicy tylnej łapy. Kiedy moja weterynarz ogoliła to miejsce i zbadała je, stwierdziła, że jest to ślad po ugryzieniu przez innego kota i że w ranę wdała się już infekcja. Oczyściła ją więc, a następnie zeszyła i przepisała leki. Oczywiste było, że Freckles odczuwała silny ból, ale nie dała po sobie poznać tego, że cierpi. Dlaczego mój kot nie dał mi do zrozumienia, że coś mu się stało?

Koty to mistrzowie w ukrywaniu bólu, ponieważ od tego może zależeć ich przetrwanie. Tak jak i inne małe zwierzęta narażone na atak większego drapieżnika, koty nie mogą pozwolić sobie na okazywanie jakiejkolwiek słabości. Kot z widocznymi ranami lub objawami choroby staje się łatwym celem, co tłumaczy, dlaczego instynktownie ukrywają one objawy bólu lub choroby nawet przed ludźmi, którzy je kochają i chronią. Niestety jest to też powód, dla którego wielu z moich zaprzyjaźnionych weterynarzy może opowiedzieć historie klientów, którzy przynieśli do nich swojego kota, mówiąc tylko, że chyba jest z nim coś nie tak, a okazywało się, że ich zwierzak ma zaawansowane stadium raka, niewydolność nerek, czy też inny poważny problem ze zdrowiem. Ponieważ koty wolą ukrywać wszelkie objawy niedyspozycji, musimy być wyczuleni na wszelkie subtelne objawy chorób. Oto kilka wskazówek, na co należy być wyczulonym i co zgłaszać weterynarzowi:
- Zaburzenia wydalania.
- Zmiana zwyczajów dotyczących pobierania pożywienia.
- Zjadanie odchodów.
- Nagły spadek wagi.
- Nieprzyjemny zapach z pyszczka.
- Zmiana poziomu aktywności właściwego danemu kotu.
- Zmiana zwyczajów dotyczących snu.
- Zmiana zwyczajów dotyczących interakcji społecznych.
- Zmiana zwyczajów dotyczących pielęgnacji ciała.
- Większa „gadatliwość”.
- Nagłe ukrywanie się i unikanie zwracania na siebie Twojej uwagi.

Zobacz także: Niepokojące objawy u kota

LECZENIE RANY PO UGRYZIENIU

Niezauważona rana może owrzodzieć — pod skórą może zebrać się płyn i brud. Takie rany niemal zawsze wymagają interwencji weterynarza, ponieważ w pyszczku kota znajdują się bakterie, które mogą spowodować infekcję, jeśli zostaną przeniesione na ranę za pośrednictwem języka zwierzaka. Jeśli odkryjesz ranę po ugryzieniu, a nie możesz od razu pójść z kotem do weterynarza, zawiń kota w ręcznik, by ranę można było łatwiej i bezpieczniej oczyścić. Miejsce ugryzienia opłucz wodą utlenioną lub ciepłą wodą. Postaraj się przyciąć jak najwięcej włosów wokół rany, by skóra w tym miejscu mogła oddychać. Nie obcinaj włosów, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub jeśli kot protestuje. Opatrz ranę, jeśli silnie krwawi. Następnie najszybciej, jak to tylko jest możliwe, zabierz kota do weterynarza. Lepiej nie ryzykować dalszych urazów czy poważnej infekcji. Jeśli zostaniesz ugryziony przez kota, obserwuj bacznie, czy nie wystąpią objawy infekcji. Trudno jest dokładnie oczyścić ranę po ugryzieniu, a jeśli jest dość głęboka, może być Ci potrzebny
antybiotyk.

Zobacz także: Pierwsza pomoc u kotów

Fragment książki "Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć? Poznaj tajemnice kociej psychologii" Arden Moor

Wydawnictwo Septem

Redakcja poleca

REKLAMA