Gończy polski - charakterystyka rasy

Gończy polski to jedna z nielicznych typowo polskich ras. Rasy polskie powstawały głównie w wyniku różnych krzyżówek. Zazwyczaj nowe rasy wykorzystywane były do pomocy przy polowaniach czy zaganianiu zwierzyny. Poznajmy kolejną, niezwykle ciekawą rasę.
/ 28.04.2011 14:05

gończy polski

fot. Fotolia

Historia rasy gończy polski

Gończy polski, jak sama nazwa wskazuje, to jedna z ras psów gończych, często wykorzystywana jako pies myśliwski. Gończy polski jest rodzimą rasą polską. Występuje ona głównie na terenach południowych, czyli w Bieszczadach, Beskidach, Pieninach czy na Podhalu, a także na Mazowszu. Na początku drugiej połowy XX wieku usystematyzowaną hodowlą psów gończych zajmowali się przede wszystkim płk Piotr Kartawik i płk Józef Pawłusiewicz. Pierwszy hodował psy większe i cięższe, drugi zaś lżejsze odmiany o umaszczeniu czarnym podpalanym.

Obydwa typy zostały wpisane do księgi w latach 60-tych jako Ogar Polski. W 1983 roku Związek Kynologiczny w Polsce zdecydował się otworzyć księgę wstępną dla psów w typie ogara Pawłusiewicza co było spowodowane niesłabnącą popularnością tych psów ze względu na doskonałe walory użytkowe. Psom nadano nazwę Gończy Polski i podjęto starania, aby jej wzorzec został zatwierdzony i oficjalnie zarejestrowany przez FCI jako piąta polska rasa. Starania te zakończyły się sukcesem w listopadzie 2006 roku.

Zobacz także: Pies dla aktywnych - jaką rasę wybrać?

Charakter i przeznaczenie rasy

Gończy polski używany jest głównie do polowań na dziki, rzadziej zające. Rasa ta sprawdza się również jako pies stróżujący, czasem także jako tropowiec i posokowiec. Jego wychowanie nie sprawia większych problemów, pies jest posłuszny i szybko się uczy. Warto jednak pamiętać, że jako pies myśliwski jest nieco niezależny i już od szczenięcia powinien wiedzieć, kto jest najważniejszy w domowej hierarchii. Należy również zwrócić uwagę na to, że jak każdy pies nieodpowiednio prowadzony może niechętnie tolerować obcych. Przyczyną takiego zachowania może być brak konsekwencji w postępowaniu, brak odpowiedniej dawki ruchu i zajęcia oraz ograniczony kontakt z innymi psami i ludźmi.

Wygląd gończego polskiego

Gończy polski ma krótki włos. Na głowie i uszach jest jedwabisty, na tułowiu zaś twardy i przylegający. Podszerstek gęsty, zmieniający swoją gęstość w zależności od pory roku. Umaszczenie czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowym oraz rudym w różnych odcieniach. W niektórych przypadkach mogą być obecne niewielkie białe znaczenia na palcach oraz piersi, ale nie stanowią one wady.

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA