Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak często i dlaczego trzeba odrobaczać psa?

Zobacz artykuły na temat:piesopieka nad psemzdrowie psa
Każdy pies powinien być systematycznie odrobaczany. Częstotliwość odrobaczania zależy od wieku psa, warunków w jakich przebywa oraz tego czy w rodzinie, której jest członkiem są dzieci. Lekceważenie tego obowiązku przez właścicieli może powodować kłopoty zdrowotne zarówno u psa, jak i człowieka.

odrobaczanie psa

fot.  Fotolia

Odrobaczanie psa - lista pasożytów

Najczęściej spotykane u psów pasożyty wewnętrzne najłatwiej podzielić na trzy grupy:

  • robaki płaskie,
  • robaki obłe
  • oraz pierwotniaki.

Do pierwszej grupy należą takie gatunki jak tasiemiec pchli czy bąblowcowy. Zarażenie następuje w pierwszym przypadku przez połknięcie będącej nosicielem pchły w drugim zaś spożycie zarażonego mięsa. Drugą grupą nieproszonych gości są robaki obłe czyli różnego rodzaju glisty, tęgoryjce i włosogłówki, których larwy mogą być wszędzie: na trawnikach, piaskownicach czy chodnikach. Ostatnia, równie niebezpieczna grupa to pierwotniaki z głównym jej przedstawicielem lamblią, której aż 50% psów jest bezobjawowymi nosicielami.

Polecamy: Jak chronić psa przed kleszczami?

Objawy u psa nieodrobaczonego

Każdy pasożyt oprócz korzystania z pokarmów spożywanych przez swojego gospodarza zatruwa jego organizm szkodliwymi produktami przemiany materii. Większość larw pasożytów umiejscawia się w takich organach jak wątroba, mięśnie czy gałka oczna. Zdarzają się przypadki zasiedlenia nawet płuc czy układu nerwowego.

Wydaliny pasożytów mają negatywny wpływ na funkcjonowanie tych narządów jak i również całego organizmu, skutecznie blokując system odpornościowy nosiciela. Objawy często są lekceważone przez właścicieli. Zarażony pies jest osowiały, ma matową sierść, biegunkę o różnym natężeniu. Często daje się zauważyć znaczny spadek masy ciała, mimo tego , że zwierzę ma dobry apetyt. Zmiany skórne wywoływane robaczycami często są mylone z alergią i niewłaściwie leczone. Najbardziej typowym objawem natomiast jest świąd odbytu skutkujący charakterystycznym „saneczkowaniem” naszego pupila. W niektórych przypadkach robaczyce mogą zakończyć się nawet zgonem zwierzęcia z powodu wycieńczenia czy niedokrwistości.

Pasożyty odzwierzęce są również bardzo groźne dla ludzi, szczególnie zaś dla małych dzieci. Larwy nicieni mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne zarażonego człowieka a zarażenie tasiemczycami doprowadzić nawet do śmierci nosiciela. Leczenie u ludzi przebiega długo i nie zawsze kończy się sukcesem.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 10
dodano: 13:01 2016-04-04 przez: ~Kasia (148.81.*.*)
Bardzo ciekawy artykuł z tego co wyczytałam tutaj https://pupil.pl/articles/view/3 psy należy odrobaczać co 4-5 tygodni aby były zdrowe.
dodano: 18:47 2015-03-30 przez: ~pies (89.76.*.*)
do martyny i renaty i im podobnym - sobie np. eutanazol zastosujcie; a nie trujecie niewinne istoty
dodano: 22:38 2014-11-17 przez: ~martyna (89.229.*.*)
Masz racje appap pomaga na wszystko znam to z doswiadczenia bo sama go stosuje dla mego psa
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter