Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jak często i dlaczego trzeba odrobaczać psa?

Zobacz artykuły na temat:piesopieka nad psemzdrowie psa
Każdy pies powinien być systematycznie odrobaczany. Częstotliwość odrobaczania zależy od wieku psa, warunków w jakich przebywa oraz tego czy w rodzinie, której jest członkiem są dzieci. Lekceważenie tego obowiązku przez właścicieli może powodować kłopoty zdrowotne zarówno u psa, jak i człowieka.

Jak często odrobaczać psa?

Najprostszym sposobem unikania choroby to profilaktyka. Szczenięta odrobacza się kilkukrotnie ponieważ pasożyty, przenikają do ich organizmów wraz z mlekiem matki. Zakładając, że każdy szczeniak jest zarobaczony pierwszą kurację przeprowadza się w wieku trzech tygodni i powtarza w kolejnym szóstym tygodniu życia.

Dorosłe zwierzęta najlepiej odrobaczać systematycznie dwa razy do roku. Jeżeli w domu jest małe dziecko zaleca się podawanie środków przeciw pasożytom nawet co trzy miesiące.

Przed lub podczas wizyty u weterynarza psa należy zważyć ponieważ wielkość dawki jest uzależniona od wagi psa. W chwili obecnej jest dostępnych wiele preparatów o szerokim spectrum działania.

Zobacz także: Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha u psa?

Nie zwlekaj z pomocą

W przypadku gdy zauważymy, że nasz czworonóg „saneczkuje”, ma biegunkę niewiadomego pochodzenia lub w kale znajdują się pasożyty należy niezwłocznie udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz przepisze odpowiednie leki, zleci badania, aby ustalić rodzaj pasożyta oraz przygotuje harmonogram leczenia. W przypadku stwierdzonej robaczycy często nie wystarcza jedna dawka preparatu i „pacjent” jest zmuszony do kilkukrotnych wizyt w gabinecie.

Kupuj karmę ze sprawdzonego źródła

Bardzo ważne, aby naszym czworonożnym przyjaciołom podawać karmę z pewnego, zaufanego źródła. Produkty z których jest wytwarzana muszą być przebadane ponieważ larwy pasożytów są odporne na zewnętrzne, niekorzystne czynniki środowiska i potrafią wiele lat przetrwać w stanie utajonym. Nie zaleca się również podawania surowego mięsa, ryb czy podrobów.

Bardzo ważna dla właścicieli psów jest higiena. Należy myć ręce po każdej zabawie z pupilem, unikać lizania po twarzy. Konieczne jest też regularne odpchlenie zwierząt gdyż pchły są pośrednimi żywicielami pasożytów a ich larwy całymi latami mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla psa ale i jego właściciela.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 10
dodano: 13:01 2016-04-04 przez: ~Kasia (148.81.*.*)
Bardzo ciekawy artykuł z tego co wyczytałam tutaj https://pupil.pl/articles/view/3 psy należy odrobaczać co 4-5 tygodni aby były zdrowe.
dodano: 18:47 2015-03-30 przez: ~pies (89.76.*.*)
do martyny i renaty i im podobnym - sobie np. eutanazol zastosujcie; a nie trujecie niewinne istoty
dodano: 22:38 2014-11-17 przez: ~martyna (89.229.*.*)
Masz racje appap pomaga na wszystko znam to z doswiadczenia bo sama go stosuje dla mego psa
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter