Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Jak nauczyć psa różnych sztuczek?

Zobacz artykuły na temat:piestresura psa
Pies znający sztuczki typu "Przybij piątkę", "Proś", Pif-paf czy "Turlaj się" to pies doskonale wyszkolony. Wystarczy, że przeznaczysz na naukę podstawowych komend i sztuczek przynajmniej 20 minut dziennie, a wkrótce będziesz mógł pochwalić się wszystkim supersprytnym psem! Jak nauczyć psa tych popularnych sztuczek? Prezentujemy krok po kroku.

Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Łatwo będzie go przekształcić w sztuczkę.

Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Łatwo będzie go przekształcić w sztuczkę.

Zanim zaczniesz z psem naukę sztuczek

Ustal typ osobowości psa

Psy w różnym stopniu przyswajają poszczególne sztuczki. Niekiedy nauka danego triku idzie jak po grudzie i przynosi mizerny efekt, zaś inne pies pojmuje w mig. Nie ulega wątpliwości, że tempo przyswajania danej sztuczki zależy w dużej mierze od stopnia jej trudności i intelektualnych możliwości psa, ale jest jeszcze jeden czynnik, o którym warto pamiętać ucząc psa sztuczek - typ osobowości psa. Sztuczek takich jak przybijanie piątki czy turlanie się łatwo nauczyć psa, który posiada niski popęd walki, a dużo trudniej takiego, u którego ten popęd jest silny. Prościej mówiąc, pies o silnym popędzie walki nie „zniży się” do wykonywania "lekkich" sztuczek, bo to poniżej jego godności.

Sztuczki, których szybciej uczą się psy o niskim popędzie walki to przybijanie piątki, turlanie, „Zdechł pies”. Psy o silnym popędzie łowczym najszybciej przyswajają szukanie na komendę i skok przez ramiona, zaś psy o silnym popędzie stadnym - sztuczki typu „Nie przekraczaj tej linii” czy "Masz smakołyk na nosie”. Oczywiście jest to pewne uproszczenie i nie oznacza, że pies o silnym popędzie walki nie nauczy się przybijania piątki, jednak prawdopodobnie chętniej będzie przyswajał sztuczki zgodne z jego osobowością.

Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Potraktuj tę unikalną umiejętność jako punkt wyjściowy do nauki sztuczki.

Kiedy zauważysz, że pies robi coś, co mógłbyś łatwo przekształcić w sztuczkę, daj mu sygnał - pochwal go i dodaj smakołyk. Teraz wystarczy skojarzyć dane zachowania pupila z odpowiednią komendą słowną. Wkrótce pies nauczy się wykonywać sztuczkę na żądanie.

Ucz psa stopniowo

Kluczem do nauki sztuczek jest umiejętność sekwencjonowania zachowania psa, czyli dzielenia jego zachowania na elementy na tyle proste, by pies mógł je bez problemu opanować.

Jeśli chcesz nauczyć psa przybijania piątki, zacznij od brania do ręki jego łapy, równocześnie wypowiadając komendę. Za grzeczne zadania pochwal pupila i daj mu smakołyk. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie co najmniej przez tydzień, by pies przyzwyczaił się do tej czynności.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: sok owocowy z burakiem

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 18
dodano: 11:41 2015-09-24 przez: ~Tomasz (79.173.*.*)
Nauka sztuczek już nie jest taka prosta jak podstawowych komend. Ja i mój terier ciągle próbujemy :P A najlepiej jak by umiał takie rzeczy jak tu opisują :P http://doghomework.pl/psie-sztuczki-slawnych-czworonogow/
dodano: 12:04 2015-01-05 przez: ~Superowa dziewczyna (91.224.*.*)
Mój pies umie jeszcze oczywiście wstydź się a twój Pozdrawiam superowa dziewczyna
dodano: 12:00 2015-01-05 przez: ~Komentator3000 (91.224.*.*)
Możesz ją jeszcze nauczyć surykatki
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter