Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha u psa?

Zobacz artykuły na temat:piesopieka nad psemzdrowie psa
Zapalenie ucha u psa to dość częsta choroba. Może mieć różne podłoża i dotyczyć tylko jednego ucha, albo obu. Przewlekłe zapalenia uszu mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze choroby z konsekwencjami takimi jak zaburzenia równowagi i utrata słuchu.

zapalenie ucha psa

fot. Fotolia

Na czym polega zapalenie ucha i z czego wynika?

Zapalenie ucha u psów zaczyna się zapaleniem skóry przewodu słuchowego. Ponieważ przewód słuchowy psa nie jest prosty, lecz zakręca pod kątem, są w nim dobre warunki (słaby dopływ powietrza, ciepło i wilgoć) dla rozwoju stanu zapalnego. Podłożem zapalenia mogą być infekcje bakteryjne, zakażenia pasożytnicze (świerzb uszny) lub grzybicze.

Również w wyniku budowy przewodu słuchowego psa stan zapalny może być skutkiem dostania się tam ciała obcego (np. piasek, źdźbła trawy, także woda) do kanału słuchowego. Ciała obce często nie mają jak wypaść z wnętrza przewodu i pozostając tam wywołując stan zapalny. Takie zapalenie najczęściej dotyczy jednego ucha i nazywane jest zapaleniem jednostronnym.

Zapalenie uszu u psa może być też skutkiem jazdy samochodem z głową wystawioną przez okno. Jeszcze inną przyczyną może być alergia – początkowo alergia powoduje swędzenie skóry, a ponieważ pies rozdrapuje skórę uszu, ułatwia namnażanie się i rozwój grzybów i bakterii w tych miejscach.

Jak objawia się zapalenie ucha u psa?

Zapalenie ucha u psa objawia się nieprzyjemnym zapachem z ucha (lub obu), trzepaniem głową, przechylaniem głowy na jedną stronę (gdy zapalenie jest jednostronne pies przechyla głowę na stronę chorego ucha) i uporczywym drapaniem chorego ucha. Często ból powoduje, że pies piszczy, gdy dotkniemy okolice ucha lub nawet gdy sam je drapie.

Zapalenie ucha może mieć charakter ropny (ropa w uchu i duża bolesność) lub rumieniowo-woskowy (gęsta obfita woskowina, zaczerwienie ucha, świąd). W skrajnych przypadkach przewlekłe stany zapalne ucha mogą przenieść się na jego wewnętrzne struktury (przebicie błony bębenkowej i wejście stanu zapalnego do ucha środkowego) doprowadzając do zaburzeń równowagi u psa i z czasem do utraty słuchu.

Silny ból i swędzenie ucha przyczyniają się do ciągłego drażnienia tkanek przez psa, co w efekcie może spowodować powstanie krwiaka małżowiny usznej. Jeśli podejrzewamy u naszego psa zapalenie małżowiny usznej powinniśmy niezwłocznie udać się na badanie.

Polecamy: Podróż z psem - przygotowanie


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 36
dodano: 15:27 2016-05-06 przez: ~gość (155.133.*.*)
Trzeba wybierac takie krople po ktorych brud sam wyplywa na wierz a nie takie po ktorych ucho yrzeba czyscic. Nic dziwnego ze jest gorzej po kroplach jesli zostaly zastosowane takie krople po ktorych trzeba czyscic uszy a nie zostalo to zrobione....
dodano: 00:27 2016-04-03 przez: ~gość (80.212.*.*)
wtedy piesio dostanie narkozę i pozwoli nawet na lewatywę :)
dodano: 21:09 2016-03-08 przez: ~gość (77.45.*.*)
nie dawajcie psu kropli do uszu bo to tylko się pogorszy. Mój pies ma też zapalenie ucha i daje mu krople do uszów i nic nie daje tylko pogarsza. :(
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter