Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Owczarek niemiecki - charakterystyka rasy

Zobacz artykuły na temat:piesrasy psów
Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Wierny przyjaciel, wzorowy pies policyjny i wojskowy, świetny stróż i obrońca, bardzo inteligentny i kochający. Któż z nas nie chciałby takiego pupila? Poznajmy tę rasę bliżej.

owczarek niemiecki

fot. Fotolia

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. W Wielkiej Brytanii, gdzie żyje około dziesięciu milionów psów, owczarek niemiecki jest piątą pod względem popularności rasą. Oto dlaczego świat zakochał się w tym pięknym psie.

Historia rasy owczarek niemiecki

Za twórcę rasy uważa się kapitana Maxa von Stephanitza. On to miał rzekomo dostrzec potrzebę stworzenia psa, który nie tylko nadawałby się do wypasania owiec, ale był również świetnym psem obronnym. Skupił się on więc na cechach takich jak: inteligencja, lojalność, wytrzymałość i łatwość w poddawaniu się tresurze. Bazą do wyhodowania wymarzonej rasy stały się niemieckie psy pasterskie.

owczarek niemiecki

fot. Fotolia

W latach 90. XIX wieku założono związek, który miał propagować i nadzorować hodowlę powstającej rasy. W roku 1899 stworzony został wzorzec oraz system rejestracyjny rasy, a także szczegółowe regulacje dotyczące sposobu hodowli. Historia owczarka niemieckiego liczy więc sobie już ponad 100 lat.

Temperament i charakter owczarka niemieckiego

Pierwsze ogólne wrażenie, jakie odnosi się spoglądając na owczarka niemieckiego jest takie, że pies ten jest zwierzęciem silnym, stanowczym i bardzo żywotnym. Te cechy znajdują potwierdzenie przy bliższym poznaniu. Osobnik tej rasy jest bardzo pewny siebie, odważny, wręcz nieustraszony. Gotów bronić swego pana za wszelką cenę. Nie powinien być zaś bojaźliwy i nerwowy. Odznaczać się powinien silnym charakterem z jednoczesną uległością i posłuszeństwem wobec właściciela.

Tym, co wyróżnia owczarki spośród innych ras, jest z pewnością ich wierność i oddanie w stosunku do ich pana i jego rodziny. W stosunku do obcych pies zwykle zachowuje dystans, niełatwo nawiązuje nowe przyjaźnie, ale nie znaczy to, że jest samotnikiem. Wręcz przeciwnie – potrzebuje jak najczęstszego kontaktu z ludźmi, zwłaszcza z właścicielem. Świetnie też czuje się w obecności innych zwierząt, najlepiej zaś – w towarzystwie innych owczarków niemieckich. Pozostawiany na długo samemu sobie, pies tej rasy staje się nerwowy i agresywny.

owczarek niemiecki

fot. Fotolia

Charakterystyczna dla osobników tej rasy jest ich nieprzeciętna inteligencja, która w połączeniu z entuzjastycznym podejściem do nauki czyni z owczarka idealnego psa policyjnego, wojskowego, ale również przewodnika niewidomych i opiekuna dla osób starszych i chorych.

Pies pracujący z ludźmi czerpie ze swych zajęć wiele satysfakcji, jako że jego charakter nakazuje mu poszukiwania nowych wyzwań, których te psie „zawody” z pewnością mu dostarczają.

Polecamy: Ranking najinteligentniejszych ras psów


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

6 najskuteczniejszych kosmetyków do włosów

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 24
dodano: 08:30 2016-03-31 przez: ~gość (80.53.*.*)
ouuui90p
dodano: 10:52 2016-03-21 przez: ~gosia (83.12.*.*)
mam 3 tygodnie psa. ma 6 m-cy , niestety nie możemy się dogadać . jak ją wołam to ucieka najlepiej wychodzi jej czołganie jak podchodzę do niej od razu przykleja się do podłogi. nie reaguje na nic boi się nie okazuje zadowolenia Co z nim jest nie tak
dodano: 15:31 2016-02-25 przez: ~gość (83.217.*.*)
moj owczarek zostaje sam w domui w tym czasie, sprząta pierze, normalnie gosposia
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter