Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Padaczka u psa - jaki jest przebieg i leczenie?

Anna  Włodarczyk
Lekarz weterynarii
Czy padaczka u psa ma podobny przebieg jak u człowieka? Jak ją leczyć i czy znane jest jej pochodzenie? Na pytania użytkowniczki odpowiada nasz ekspert, lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

padaczka u psa

fot. Fotolia

Obawiam się, że mój ukochany pies Nico, kundelek, w średnim wieku, ma padaczkę. Czy jest szansa na szczegółowe informacje na ten temat? Czy leczy się to tak samo jak u ludzi i podobne są objawy? Emilia U.

Objawy padaczki u psa

Padaczka jest najczęściej chorobą idiopatyczną, czyli o nieznanej przyczynie. Ujawnić się może w każdym wieku, przebiegać w różnych postaciach i z różną częstotliwością. Najczęściej ataki padaczki są dość spektakularne. Po fazie poprzedzającej, kiedy zwierzę zachowuje się dość "dziwnie", wykazuje niezborność ruchu, pies najczęściej się przewraca, a jego ciało przeszywane jest falą drgawek. Często towarzyszy temu bezwiedne oddawanie moczu i kału, ślinienie się, szczękościsk, niekiedy wokalizacja. Kiedy atak ustępuje zwierzę dochodzi do siebie, ale jeszcze przez kilka godzin może wykazywać pewne odstępstwa neurologiczne (chodzenie w kółko, wpadanie na przeszkody, chwiejny chód). Jest to obraz "typowy", ale zdarzają się przypadki, w których oprócz chwilowego "zawieszenia" i kłapania pyskiem, nie dzieje się nic. W bardzo ciężkich napadach ataki następują praktycznie jeden po drugim i jest to stan zagrażający życiu.

Rasy predysponowane do padaczki idiopatycznej

Rasami predysponowanymi do padaczki idiopatycznej są wszystkie rasy miniaturowe: yorkshire terrier, chihuaua, pinczer miniaturowy oraz beagle, jamnik, labrador retriever, golden retriever, collie i owczarek niemiecki.

Należy zaznaczyć, że ataki padaczkowe mogą towarzyszyć także innym zaburzeniom: urazom głowy, zapaleniu mózgu, chorobom metabolicznym, zmianom neurodegeneracyjnym, chorobom zakaźnym, zatruciom.

Leczenie padaczki u psa

Leczenie opiera się na stosowaniu barbituranów, często w kombinacji z bromkiem potasu. Barbiturany hamują rozchodzenie się impulsów elektrycznych w mózgu, działają nasennie i przeciwdrgawkowo. Jeżeli ich działanie jest niewystarczające - do leczenia wprowadza się bromek potasu, który także wpływa hamująco na czynności ośrodkowego układu nerwowego. Leczenie zaczyna się ustalenia dawki początkowej, która następnie jest modyfikowana rosnąco lub malejąco w zależności od efektu. Celem jest ustalenie minimalnej dawki, przy której ataki nie będą występować. Terapia taka zwykle trwa do końca życia zwierzęcia.

Długotrwałe stosowanie tych substancji może z czasem prowadzić do dysfunkcji wątroby, wskazane jest zatem wykonywanie okresowych badań krwi w celu określenia wydolności narządu. Jeżeli ataki padaczki zdarzają się nie częściej niż raz na sześć miesięcy - nie podejmuje się leczenia.

Warto jeszcze wymienić tutaj jednostkę chorobową określaną mianem zespolenia wrotno-obocznego, które najczęściej dotyka psy rasy yorkshire terrier. Jest to wrodzona wada unaczynienia, w wyniku której krew płynąca z obrębu jelit żyłą wrotną lub jej odgałęzieniami omija wątrobę i kieruje się bezpośrednio do krążenia ogólnego.

Zobacz także: Kaszel u psa - jak leczyć?

W przypadku zjedzenia przez psa produktów zawierających duże ilości białka, powstający z ich rozpadu mocznik będzie działał toksycznie na ośrodkowy układ nerwowy zwierzęcia, powodując wystąpienie zaburzeń neurologicznych, które mogą przypominać atak padaczki. Schorzenie diagnozuje się za pomocą specjalistycznego badania USG oraz badań krwi, leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłowy obieg krwi.

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 30
dodano: 21:31 2015-06-20 przez: ~Pogatoszo (91.238.*.*)
W temacie zostało powiedziane już niemal wszystko. Wspomnę tylko, że opłaca się mieć ubezpieczenie http://bezpiecznypupil.pl/ Wiemy, że kliniki weterynaryjne tanie nie są...
dodano: 01:16 2015-06-17 przez: ~Iwona (83.23.*.*)
Mój pies dostał padaczki w wieku 10 lat.Nigdy nie chorował, okaz zdrowia.Miał jednak wypadek komunikacyjny i po nim dekapilację kości udowej.Po 2 latach padaczka, weterynarz ,jeden,drugi.Badania krwi,tarczycy,moczu,USG nic nie wykazały.Luminal 2 razy dziennie.Potem następna wet. dała tabletki na padaczkę typowe dla psów i przez miesiąc spokój, jak zaczęłam stosować luminal ataki po 3 dniach powróciły.Jutro jadę do wet. o wszystkim powiem,ale coś jest na rzeczy. zdrówka dla pupili i dla nas.
dodano: 22:43 2015-05-31 przez: ~Konkoryna (91.238.*.*)
Pojęcia nie mam o tym zjawisku, ale gdyby coś takiego pojawiło się u mojego pupila, to na pewno poszłabym do weterynarza i skonsultowała się na tym forum http://www.mojpies.com/ Oni wiedzą o psach chyba wszystko.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter