Pozytywne szkolenie psów – zalety i wady

Pies ciągnie na smyczy? Podczas nauki często zmieniaj kierunek marszu. To może powstrzymać psa przed ciągnięciem, ponieważ nie będzie pewien, co zamierzasz zrobić za chwilę. fot. Fotolia
Pozytywne szkolenie psów polega na nagradzaniu pożądanych zachowań i ignorowaniu tych niewłaściwych. Pozytywne szkolenie pozwala stworzyć pomiędzy psem a przewodnikiem więź i w takim stopniu zmotywować go do pracy, aby sam chętnie wykonywał wszystkie nasze polecania. Nasz czym dokładnie polega pozytywne szkolenie psów i jakie ma zalety i wady?
Pies ciągnie na smyczy? Podczas nauki często zmieniaj kierunek marszu. To może powstrzymać psa przed ciągnięciem, ponieważ nie będzie pewien, co zamierzasz zrobić za chwilę. fot. Fotolia

Pozytywne szkolenie psów to przede wszystkim pozytywne wzmacnianie pożądanego zachowania oraz ignorowanie niewłaściwego. W szkoleniu pozytywnym nie stosuje się kar jako takich, tutaj karą może być np. brak jakiejkolwiek nagrody oraz ignorowanie. Chcąc nauczyć psa pożądanego zachowania należy nagradzać go za właściwe zachowanie - w ten sposób można mieć pewność, że za jakiś czas to zachowanie zostanie powtórzone. Wszystko to polega na skojarzeniu danego zachowania z bodźcem, jakim jest w tym przypadku nagroda.

Nagradzanie w szkoleniu pozytywnym

W szkoleniu pozytywnym nagrodą może być np. smakołyk, pochwała słowna lub też zabawa. Najczęściej wybieraną formą nagrody jest właśnie smakołyk. Do tego celu warto wykorzystać coś, co pies bardzo lubi np. kawałek kiełbasy lub specjalne smakołyki dla psów. Inną formą nagradzania jest zabawa np. piłką lub w przeciąganie, którą możemy zastosować także jako dodatkową motywację w sytuacji kiedy pies jest „nakręcony” na pracę.

Pochwałę słowną najlepiej stosować jako motywację dodatkową. W początkowej fazie szkolenia lepiej sprawdzają się smakołyki oraz zabawa, są one bowiem bardziej atrakcyjne dla psa, są też znacznie lepszym czynnikiem motywującym.

Szkoląc psa metodami pozytywnymi, oprócz smakołyka czy piłki możemy wykorzystać kliker, który w dość charakterystyczny sposób pomoże nam zaakcentować pożądane zachowanie u psa. Po kilku sesjach szkolenia pies będzie kojarzył dźwięk klikera z danym zachowaniem.

Zobacz także: Nauka posłuszeństwa psa na spacerze

Zalety szkolenia pozytywnego psów

Szkolenie psa polega przede wszystkim na wytworzeniu więzi między nim a właścicielem. Pozytywne szkolenie ma na celu wzmocnienie tej więzi oraz zachęcenie psa do pracy w taki sposób, aby wykonywał nasze polecenia szybko i chętnie. Pozytywne szkolenie to nauka fundamentalnych komend w sposób, który motywuje psa do pracy, nagradza pozytywne zachowania i nie posiada kar, do których to w tym przypadku możemy zaliczyć co najwyżej ignorowanie.

Zobacz także: Jak skutecznie zmienić niewłaściwe zachowania psa?

Czy pozytywne szkolenie ma wady?

Pozytywne metody szkolenia można wykorzystywać do pracy z każdym psem. Kluczem jest znalezienie odpowiedniej motywacji, takiej dzięki której nasz pies nie będzie reagował na to, co dzieje się dookoła i będzie wykonywał nasze polecenia. Należy pamiętać o tym, że każdy pies jest inny i nie ma szablonowych metod szkolenia, które możemy stosować do wszystkich psów. W każdym szkoleniu metody dobieramy do konkretnego psa, stosując takie bodźce, na które pies reaguje.

Szkolenie psa oparte na motywacji wymaga zaangażowania oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych. Jeśli pies nie reaguje na podawane mu smakołyki, należy znaleźć taką motywację, która zachęci go do interakcji z człowiekiem.

Jeśli mamy psa, wobec którego książkowe metody szkolenia nie pomagają – najlepiej skontaktować się z instruktorem szkolenia psów lub z behawiorystą.

Szkolenie pozytywne wymaga, abyśmy wyrobili sobie wieź z psem, z którym pracujemy. Jeśli z jakiegoś powodu tej więzi nie ma, a nasz pies po prostu nas ignoruje, może okazać się, że będziemy musieli znaleźć indywidualny sposób szkolenia, dobierając takie metody, które w danym przypadku będą skuteczne.

Zobacz także: Jak nauczyć psa czystości?

Redakcja poleca

REKLAMA