Niekontrolowane wypróżnianie się psa - co robić?

Pamiętaj! NIGDY nie należy używać kar, które wywołują strach u psa.
Niekontrolowane wypróżnianie się psa zawsze jest czymś spowodowane. Sprawdź jakie to czynniki i zobacz czy problem Twojego psa można rozwiązać.
/ 27.07.2010 13:41
Pamiętaj! NIGDY nie należy używać kar, które wywołują strach u psa.

Brak odpowiedniej socjalizacji jest najczęstszym powodem niekontrolowanego wypróżniania. Innymi powodami mogą być:

  • problemy zdrowotne psów starszych, np.problemy neurologiczne, itp.,
  • choroby centralnego systemu nerwowego (zazwyczaj mają jeszcze inne symptomy),
  • lęk separacyjny, niepokój (wypróżnianie może zdarzać się psom, które cierpią na lęk separacyjny a zostaną same w domu),
  • skrajna uległość (pies może nie trzymać moczu, kiedy do domu wchodzi właściciel lub inna osoba, wobec której pies odczuwa uległość, kiedy osoba ta próbuje go dotknąć) lub zbytnia ekscytacja.

W wieku około 3 tygodni zdecydowana większość szczeniaków rozpoczyna wypróżnianie się z dala od swojego gniazda (miejsca wypoczynku) i robi to z własnej inicjatywy. W wieku 5 tygodni ten sam szczeniak wybiera sobie jakąś przestrzeń do wypróżniania się, żeby w wieku 9 tygodni zawęzić sobie tę przestrzeń do mniejszego miejsca.

Zapobieganie

Zdecydowana większość psów to zwierzęta towarzyszące, mieszkające z człowiekiem. Z tego względu ważne jest, aby wytresować i nauczyć psa pewnych, elementarnych kwestii stosunkowo szybko. Tresowanie jest dużo skuteczniejsze niż karanie. Najpierw należy wyprowadzać młode szczenięta na spacer jak najczęściej, aby pies mógł się wypróżnić (idealnie byłoby co godzinę). Z czasem właściciel będzie w stanie przewidzieć moment, w którym jego szczenię będzie wymagało wyjścia na spacer, szczeniak powinien wychodzić na spacer po karmieniu, pojeniu, zabawie i spaniu.

Przeczytaj: Jakich szczepień potrzebuje nasz pies?

W początkowym okresie należy wychodzić na spacery w to samo miejsce. Jak tylko szczenię wypróżni się we właściwym miejscu powinno zostać nagrodzone. Nie jest nagrodą dla szczeniaka karmienie go po powrocie ze spaceru, nie skojarzy on tego jako nagrody za wypróżnienie (zbyt duży odstęp czasowy). Można wprowadzić specjalny dźwięk lub komendę, która wydawana podczas wypróżniania się szczenięcia skojarzy mu się z samym wypróżnianiem i za jakiś czas właśnie słysząc dany dźwięk lub komendę będzie się wypróżniał.

Zobacz też: Mój pies atakuje inne psy - co robić?

Idealną sytuacją jest, kiedy szczeniak jest bacznie obserwowany; właściciel w takiej sytuacji może intuicyjnie lub w wyniku obserwacji identyfikować sygnały, które wskazują na to, że pies będzie się wypróżniał. Może w takiej sytuacji przerwać psu, zanim ten zdąży się wypróżnić i przeprowadzić szczeniaka we właściwe do wypróżniania miejsce.

Pamiętaj! NIGDY nie należy używać kar, które wywołują strach u psa.

Redakcja poleca

REKLAMA