Pumi - charakterystyka rasy

Pumi to rasa psów pasterskich, wywodząca się z Węgier. Na pierwszy rzut oka wyglądają niewinnie lecz to prawdziwe wilki w owczej skórze! Poznaj sekrety rasy pumi.
/ 25.03.2011 08:07

pumi

fot. Fotolia

Historia rasy pumi

Pumi to jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających. Rasa ta została zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Pumi były używane nie tylko do pilnowania stad owiec, krów i świń. Tępiły także małe gryzonie. Obecnie psy tej rasy hodowane są głównie do towarzystwa i zabawy.

pumi

fot. Fotolia

Rasa pumi powstała w XVII lub XVIII wieku. Wtedy to do Węgier przywożono owczarskie "teriery" z Niemiec i Francji. Psy te krzyżowały się z puli, czego skutkiem były owczarki w typie teriera. Początkowo psy tej rasy wykorzystywane były do pracy, a w hodowli wykorzystywano inne węgierskie rasy jak mudi lub puli. Pumi własny standard FCI otrzymały w roku 1996.

Polecamy: Ranking najinteligentniejszych ras psów

pumi

fot. Fotolia

Charakter psów pumi

Warto zwrócić uwagę na potrzebę wczesnej socjalizacji psa rasy pumi. W innym wypadku pies może stać się dość agresywny i porywczy wobec obcych. Pumi są inteligentne i szybko się uczą, choć często szczekają bez powodu.

Wygląd

Ciekawym tematem jest umaszczenie psów tej rasy. Szczeniaki rodzą się czarne, a ich sierść jaśnieje dopiero w 6-8 tygodniu życia. Występują również takie kolory jak czarny, biały i maszkos fakó, czyli żółto-brązowy z ciemną maską (znany też jako śniady z maską). Szata jest kręcona, gruba, średniej długości, z miękkim podszerstkiem.

Pielęgnacja i zdrowie pumi

Pumi nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że raz na 2 tygodnie wyczeszemy psa. Zamiast regularnego strzyżenia zalecane jest regularne trymowanie co 3 miesiące.

Psy te należą do grupy zdrowych ras. Zdarza się jednak, że chorują na dysplazję stawów biodrowych.

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów

Redakcja poleca

REKLAMA