Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania?

Zobacz artykuły na temat:piesopieka nad psemzdrowie psaporada weterynarza
Anna  Włodarczyk
Lekarz weterynarii
Jakie są rokowania psa po każdym zabiegu chirurgicznym? Co to jest ropomacicze? Jak powinna przebiegać rehabilitacja psa po operacji? Na wszystkie te pytania odpowiada ekspert Wieszjak.pl, lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.

Najpoważniejszą komplikacją po usunięciu macicy u suk jest ropomacicze.

Najpoważniejszą komplikacją po usunięciu macicy u suk jest ropomacicze.

Moja suka ma już prawie 11 lat i jest po ciężkiej operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami. Jakie są rokowania i rehabilitacja w takim wieku psa?    Ania z Tczewa

Rokowania po każdym zabiegu chirurgicznym

Rokowanie po każdym zabiegu chirurgicznym, zwłaszcza u zwierząt starszych, zależy od wielu czynników. Są to:

* rodzaj wykonywanego zabiegu

* rozległość wykonywanego zabiegu

* przyczyna, z powodu której jest wykonywany zabieg

* stan ogólny zwierzęcia przed zabiegiem

* historia dotychczasowego leczenia

* przebieg samego znieczulenia

* przygotowanie do zabiegu

W przypadku zwierząt, u których występuje jakaś choroba przewlekła (niewydolność wątroby lub nerek, choroba serca, cukrzyca i inne) ryzyko operacyjne jest znacznie większe. Nie w pełni sprawne szlaki metaboliczne mogą przyczynić się także do dłuższego utrzymywania się we krwi środków anestezjologicznych (o ile pacjent nie jest znieczulony wziewnie), a co za tym idzie - czas wybudzania będzie wydłużony.

Każda ingerencja w tkanki niesie ze sobą ryzyko wtórnych zakażeń bakteryjnych, dlatego niezbędne jest prowadzenie zaleconej przez lekarza antybiotykoterapii. Zabieg usunięcia macicy wraz z przydatkami, jeśli nie jest wykonywany rutynowo w celu pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych, wykonuje się najczęściej u suk dotkniętych tzw. ropomaciczem lub łączy się go z chirurgicznym usunięciem gruczolaków listwy mlecznej.

Ropomacicze jest chorobą ogólnoustrojową, co oznacza, że pomimo pierwotnych zmian zlokalizowanych w obrębie narządów rodnych, skutki choroby mogą rzutować na cały organizm psa. Najpoważniejszą komplikacją jest wtórne uszkodzenie nerek, dlatego obligatoryjną czynnością powinno być przeprowadzenie biochemicznego badania krwi, w celu określenia stopnia potencjalnych uszkodzeń i, w przypadku zmian parametrów, wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Rehabilitacja po zabiegu sterylizacji

Rehabilitacja zwierzęcia po zabiegu sterylizacji nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać, że na jej przebieg będą miały wpływ wszystkie wymienione wyżej czynniki. Jeżeli operacja nie jest wykonywana na cito, zwierzę powinno wpierw zostać poddane głodówce trwającej 24 godziny - wówczas przewód pokarmowy jest próżny a odnalezienie narządów w jamie brzusznej zajmuje znacznie mniej czasu. Ryzyko możliwych powikłań także jest wówczas mniejsze, niwelujemy też wymioty, które mogą być skutkiem zastosowania leków do znieczulenia.

Zobacz także: Powikłania ropomacicza

Opieka nad psem po operacji

Odbierając psa należy zapewnić mu bezpieczny transport, w domu położyć na ziemi na kocu/legowisku. Należy unikać układania psów na kanapach, fotelach czy w innych miejscach, z których mogłyby spaść. Szwy należy zabezpieczyć przed wygryzieniem poprzez założenie fartuszka ochronnego lub kołnierza hiszpańskiego. Ranę po zabiegu delikatnie tamponować rivanolem (lub innym łagodnym środkiem o działaniu odkażającym) w zależności od potrzeby 2-3 razy dziennie. Unikać zabrudzenia okolicy (np. w czasie spacerów). W miarę możliwości zapewnić dostęp powietrza do rany - jeśli zwierzę nie interesuje się okolicą, która była operowana, w domu może chodzić bez ochronnego ubranka, a to zakładamy tylko na spacery. W przeciwnej sytuacji fartuszek zdejmujemy wyłącznie pod kontrolą właściciela.

Zobacz także: Cieczka po sterylizacji?

Niepokoisz się stanem zdrowia swojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl. Na Twoje pytanie odpowie lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 24
dodano: 12:38 2016-04-26 przez: ~gość (195.225.*.*)
moja mala suczka kundelek miala tydzien temu operacje ropomacica ma 11 lat teraz bardzo dobrze sie czuje normalnie je pije wode chociaz to bylo dziwne bo ona cale zycie bardzo malo wody pila prawie wcale niepokoi mnie tylko ze jeszcze troche plami nie wiem czy to normalne po operacji
dodano: 14:30 2016-02-16 przez: ~gość (83.11.*.*)
Moja starsza suczka ze schroniska właśnie 2 tygodnie temu odeszła :( miała dłuższy czas cieczkę a że to była 13/14 letnia dziewczyna to mówiono że może tak mieć, dostała ropomacicze ! operacja po zabiegu siadły jej tylne łapki nie mogła chodzić sama,dostała sepsę i jeszcze walczyłam o nią nie udało się :( miałam ją tylko 2 miesiące jechałam po nią do Kalisza i tak strasznie mi jest jej żal że nie mogłam dla niej więcej zrobić :( nie wiem jaka była tak na prawdę przyczyna tej sytuacji bo przy narkozie usunęli jej zęby bo były w fatalnym stanie i nie jestem pewna czy to nie zaważyło ..
dodano: 11:58 2015-09-23 przez: ~Jola (88.156.*.*)
Witam !! czytam to wszystko i łzy same cisna sie do oczu moja sunia za trzy godziny ma operacje usuniecia macicy ,jest pogodna ,chce jesc na moje oko dobrze ,ale tak bardzo sie o nia boje ,ze tylko wy mozecie mnie zrozumiec !! odpisze po operacji .
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter